Ile kosztuje reklama?

Najpopularniejsze reklamy:

  None Found

Temat, myślę, że ciekawy. Dzisiaj postaram się go poruszyć. Może się wydawać, że w czasie gdy dostęp do Internetu posiada 54% gospodarstw domowych w Unii Europejskiej[1], to właśnie reklama w tym środowisku powinna być najważniejsza. Być może tak właśnie jest, ale przecież gospodarstw z dostępem do telewizji jest jeszcze więcej. Tak więc w gruncie rzeczy pole odbiorców reklamy jest większe. Oczywiście każde medium ma swoje lepsze strony, w Internecie dużo łatwiej trafić w odpowiedni target, ale nie o tym chciałem napisać.

Na początku określmy co składa się na koszt reklamy. Po pierwsze są to pieniądze potrzebne na wyprodukowanie spotu, wykup potrzebnych licencji, dopiero w następnej kolejności dochodzi koszt umiejscowienia reklamy w blokach reklamowych danych stacji telewizyjnych.

Wyprodukowanie spotu, a właściwie koszty produkcji zależą od wielu czynników. Wymienię tylko 3 z nich:
1. Rodzaj
2. Czas trwania
3. Potrzebne licencje

Rodzaj, czy typ, nazwijmy to jak wolimy, nie jestem w tym specjalistą, może być różny i pochłaniać mniejsze, lub na prawdę duże środki finansowe. Najtańsze w produkcji będą reklamy animowane/rysunkowe oraz tradycyjne, nagrywane kamerą, tutaj największe środki przeznaczane są na ilustratorów i animatorów, reżysera, w drugiej opcji zamiast ilustratorów, fundusze zbiorą oprócz reżysera – obsługa i aktorzy (oczywiście im bardziej znani aktorzy tym reklama będzie kosztowała więcej). Ciężko jest mówić o konkretnych kwotach, bo przecież każde studio produkcyjne ma swoje stawki. Według informacji jakie udało mi się zebrać, prostą, ale elegancką reklamę można wyprodukować już za 50 tys. zł, ale w mało popularnej agencji, te z renomą, mogą sobie pozwolić na wyższe stawki, chociażby z racji na swoje doświadczenie. W przypadku reklamy tradycyjnej, ważna jest obsada, na którą również można wydać duże pieniądze, właściwie dużo więcej niż na produkcje. Dla przykładu. Szymon Majewski, który obecnie jest twarzą banku PKO BP, podpisał z bankiem kontrakt na 3 mln zł. w zamian za jego promocje w reklamach.
Najdroższe są reklamy 3D, takie spoty tworzy chociażby znane w Polsce studio Platige Image (klienci to Orange, telewizja n, itp.) czy Red8 (Harnaś). Tutaj ważny jest czas trwania takiego spotu, bo w tym przypadku cena sekundy reklamy może kosztować nawet 20 tys. zł., czyli zwykły 30 sekundowy spot będzie kosztował 450-600 tys. zł., ta kwota oczywiście nie obejmuje jeszcze scenariusza, mówimy jedynie o animacji w 3D.

reklama Telewizji N, produkcja: OTO studio filmowe, postprodukcja: Platige Image:

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę produkcji są licencje. Często w tle reklamy pojawia się muzyka, za to też trzeba zapłacić. Zależnie od tego jaki utwór wybierzemy zapłacimy za niego od kilkudziesięciu złotych (w przypadku muzyki niezależnej, zakupionej w bankach muzyki) do kilkudziesięciu (a nawet więcej) tys. zł. w przypadku megahitów. Obecnie rzadko słyszy się bardzo popularne utwory w reklamach, częściej są to utwory mniej znanych artystów, które często wcale nie są gorsze.
Ale nie na tym kwestia licencji się kończy. Przecież klient może mieć ochotę, aby jego produkt kojarzony był np. z agentem 007 (przypadek Sony), za taką możliwość oczywiście też musimy zapłacić. Dla przykładu, idąc za informacjami Business Insider[3], Heineken zapłacił 45 mln. dol. tylko po to, żeby słynny agent napił się piwa tej marki podczas filmu.

Koszt spotu zatem zależy od kilku czynników i ustala go sama marka, która chce się zareklamować. Może wybrać reklamę tradycyjną, lub w pełni animowaną, samą produkcje może zlecić firmie z renomą, bądź początkującemu studiu, które będzie tańsze. Również przy doborze obsady czy zakupie licencji decyzje podejmuje klient, bazując na budżecie, który może przeznaczyć.

Na koniec wspomnijmy o kosztach bloków reklamowych. Te również są zależne od wielu czynników. Najważniejszych jest czas emisji reklam. Jak się pewnie domyślacie, najdroższe będzie umiejscowienie reklamy przed najpopularniejszymi programami w stacji, które skupiają spore grono widzów. Na przykładzie 30 sekundowego spotu w TVN – umiejscowienie go w środku dnia, to koszt 15-20 tys. zł. za jedną emisję, ale już reklama przed Faktami, w sobotę, to wydatek rzędu 72 tys. zł. Jako ciekawostkę dodam tylko, że reklama w trakcie Sunday Night Football w USA to koszt… 500 tys. dol.
Oczywiście wykupując pakiety emisji, wydawca może liczyć na upusty, ale też nie zawsze. Są szczególnie dni w roku, które kosztują wyjątkowo drogo, ale pamiętajmy, że wiąże się to z tym, że spot ujrzy większa widownia.
Ciekawi was jaką kwotę przeznaczają najwięksi, na reklamę? Orange, w tydzień potrafi wydać ponad 12,5 mln zł.[2], a TVN (najlepiej zarabiająca stacja) w tydzień jest bogatsze o prawie 86 mln zł.[2]

Mam nadzieje, że znaleźliście w tym artykule choć odrobinę informacji, których szukaliście. Nie jestem profesjonalistą czy specjalistą do spraw reklamy, choć zdarzyło mi się współpracować przy projekcie takowych (nie mylcie tego ze współpracą przy produkcji, to zupełnie inna bajka), tak więc wybaczcie mi błędy merytoryczne.

[1] źródło: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Information_society_statistics/pl

[2] Dane AGB Nielsen Media Research
[3] Idąc za artykułem: http://www.businessinsider.com/heres-how-james-bonds-relationship-with-product-placement-has-changed-2012-10?op=1

Podobne reklamy:
 • Orange – Mapping w Warszawie

  Warto również wspomnieć o reklamie jaką zaprezentował nam Orange (trzeba przyznać lubią rozmach) w Warszawie na ścianie hotelu Novotel Centrum. Wraz z NEWMOTION Studios (odpowiedzialnymi za animacje) oraz Uchostudio (odpowiedzialnym za dźwięk) zaprezentował nam Mapping, którego w rozmiarze XXL, w Polsce chyba jeszcze nie mieliśmy okazji oglądać. Na Youtube mogliśmy oglądać podobne kreacje z zagranicy (niestety
 • Reklamy LIDL

  Postanowiłem poruszyć ten temat. LIDL swoimi reklamami coraz częściej rzuca się w oko. Za zmianą hasła reklamowego z „LIDL jest tani” na „LIDL mądry wybór” przyszedł także nowy trend w reklamach. W tej chwili marka wypuszcza dwa typy reklam. Muzyczne (nasze ulubione) i te z jajem, jak na przykład ta ostatnia produkcja z okazji „Amerykańskiego
 • Reklamowe Lwy z Cannes

  Cannes Lions to coroczna impreza, jedna z najważniejszych dla branży reklamowej. W tym roku po raz 59 przyznano nagrody w kategorii reklamy. Nie mogliśmy zapomnieć o tak ważnym wydarzeniu z tej branży :). Kilka reklam nagrodzonych w tym roku, mogliście oglądać na łamach naszego serwisu z resztą. Pełną listę reklam, które otrzymały nagrody znajdziecie na tej stronie

Dodaj komentarz


b21
Przeczytaj poprzedni wpis:
IKEA – Aż chce się wracać

Od połowy listopada w telewizji możemy oglądać kampanię sieci sklepów IKEA. Kampania prowadzona jest pod hasłem: Tak tu wszystko urządziłaś,...

Zamknij